Poniższa kategoria obejmuje wkładki wewnątrzmaciczne służące do antykoncepcji. W zależności od rodzaju, wkładki dzielimy na hormonalne, obojętne lub miedziane – każde z nich dopasowuje się do kobiecego organizmu w obecności lekarza ginekologa po uprzedniej konsultacji. Na naszej internetowej stronie istnieje możliwość zakupienia wkładek wewnątrzmacicznych miedzianych, a także zestawy do ich zaaplikowania.

Prezentowane wkładki miedziane są stworzone z wysokiej jakości materiałów produkcji SMB – znanego wytwórcy zatwierdzonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Są sterylne i w pełni bezpieczne, zamknięte w szczelnym opakowaniu.

Wkładka miedziana to mały, plastikowy, pokryty miedzią przyrząd w kształcie litery T, który zapobiega zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się zarodka. Jest to antykoncepcja długotrwała, skuteczna przez wszystkie dni cyklu (może służyć nawet przez 6 lat, w zależności od rodzaju).  Można z niej natomiast zrezygnować w dowolnym momencie. Za skuteczne działanie wkładki odpowiada miedź, której jony stwarzają nieprzyjazne dla plemników środowisko, w wyniku czego nasienie nie ma możliwości dotrzeć do jajeczka. Obecność spirali zwiększa gęstość śluzu w szyjce macicy oraz zmienia właściwości endometrium by zapobiec ciąży. Aplikacja spirali powinna być wykonana przez lekarza – jej założenie jest refundowane przez NFZ. Skuteczność wkładek jest bliska 99 procentom, a więc jest to jedna z najbardziej efektywnych środków antykoncepcyjnych na rynku. Wskaźnik Pearla utrzymuje się poniżej 1. Lekarze zalecają spirale szczególnie dla kobiet, które już rodziły i mają ciążę za sobą.

Umieszczenie spirali w drogach rodnych kobiety najlepiej wykonać podczas miesiączki – jest pewność braku ciąży, a także kanał szyjki macicy jest bardziej otwarty, co zapewnia mniej bolesną i szybszą aplikację. Zdarza się, że pacjentce podaje się miejscowo środek znieczulający w trakcie zabiegu; jest to kwestia wrażliwości na ból oraz budowy pochwy (czasem aplikacja spirali w takich przypadkach jest bardziej nieprzyjemna). Tydzień po założeniu wkładki kobieta powinna udać się na kontrolę, opisać swoje samopoczucie, zostać przebadana. Następne badanie odbywa się po miesiączce – dochodzi do sprawdzenia, czy wkładka nie wypadła i czy nie powoduje mocniejszego krwawienia. Jeśli nie, wkładka zostaje i jest użyteczna w zapobieganiu ciąży przez lata.

Ocenia się, że na świecie, w krajach wysoko rozwiniętych, wkładki wewnątrzmaciczne stosuje około 160 milionów kobiet! Jest to zatem potwierdzenie skuteczności, bezpieczeństwa i i wygody tej metody antykoncepcji.

Zalety wkładki wewnątrzmacicznej miedzianej to: niska cena (w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi, a także z uwagi na długość jej użytkowania), zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, łatwa dostępność. Spirale miedziane są także dobrą alternatywą dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować hormonów. Warto także wiedzieć, że wkładka nie wchodzi w interakcje z lekami, a więc żaden syrop czy antybiotyk nie obniżą jej skuteczności. Ponadto nie trzeba o niej pamiętać, jak w przypadku regularnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych, więc jest łatwa do użytkowania i wygodna. Można z niej korzystać nawet podczas karmienia piersią, co jest ogromną dogodnością dla matek.

W wadach wkładek mogą znaleźć się takie przypadłości jak bóle podbrzusza, nieregularność miesiączki czy jej zbyt duża obfitość – jednak jest to kwestia indywidualna, i w przypadku jakichkolwiek negatywnych efektów ubocznych, należy udać się na kontrolę ginekologiczną. Wkładka miedziana nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc może, a nawet powinna w niektórych przypadkach być łączona z prezerwatywą.

Przeciwwskazaniami do użytkowania wkładki są uczulenie na miedź, endometrioza, wadliwa budowa macicy, zapalenie miednicy, ciąża (a także przebyta ciąża ektopowa), nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych, obniżona naturalna odporność organizmu, anemia czy choroby nowotworowe dróg rodnych. Przed zakupieniem spirali należy skonsultować swoją historię medyczną z lekarzem specjalistą.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Active Filters: Clear Filters